Geros mūsų mokyklos tradicijos – nekeičiamos, tik puoselėjamos. Jau daug metų spalio mėnesį „Dermės“ mokykloje vyksta Etninės kultūros savaitė. Šiais metais ji buvo skirta Žirgo metams paminėti, todėl etninės kultūros puoselėjimo savaitę pradėjome „Dermės“ mokyklos mokinių darbų paroda „Mano laimės pasaga“ (parodos organizatorės: technologijų mokytoja Irma Miniauskienė, etninės kultūros studijos „Saulės klėtis“ vadovė Jūratė Sruogytė). Joje buvo galima pamatyti mokinių sukurtus laimę nešančius simbolius – keramikines, medines dekoruotas pasagas bei darbelius iš tekstilės. Rankdarbius mokiniai kūrė išmoningai, išradingai originaliai ir noriai.
Siekiant pažymėti šimto metų sukaktį, kai Plungėje, dvaro sodyboje, buvo įsteigtas valstybinis žemaičių veislės arklių žirgynas, į Etninės kultūros savaitės 2023 renginius buvo pakviesta viešnia iš Plungės – tautodailininkė Laima Paksaitė. Į mokyklą ji atvežė lėlių parodą „Laimos lėlės“, kurią aplankė „Dermės“ bendruomenė. Lėlių parodoje originaliai buvo eksponuotos mitologinės lėlės, įkūnijančios baltų deives, ir, žinoma, Žirgo metams naujai sukurti žirgeliai. Lėlėms kurti tautodailininkė naudoja senovinį būdą – rišimą ir natūralias medžiagas: liną, raudoną siūlą, kuris, beje, reiškia kraują (apsaugą). Mitologinės lėlės taip pat atskleidė žemaičių kultūrinę tapatybę, o tai liudijo spalvos, rūbai, raštai, detalės.
Tautodailininkė vėliau mokiniams pravedė įdomią edukaciją „Saulės žirgelio kūrimas“. Edukacijos metu ji mokė vaikus pasigaminti žirgelį. Tautodailininkė skatino mokinius nenaudoti jokių įrankių, tik tvirtai susukti medžiagos gabalėlį ir reikiamoje vietoje dailiai apvynioti siūlu. Šiam darbui reikėjo kantrybės, atidumo ir gerų rankdarbystės įgūdžių. Buvo lavinama mokinių smulkioji motorika, taip pat bendravimo, bendradarbiavimo įgūdžiai. Mokiniai ne tik rišo žirgelį, bet minė mįsles. Kiekvienas vaikas susikūrė originalų žirgelį, atskleidė savo kūrybiškumą ir, be abejo, prisilietė prie lietuviui svarbaus žirgo simbolio.
Etninės kultūros savaitės 2023 renginiai parodė, kad gyvoji etninės kultūros tradicija domina „Dermės“ mokyklos bendruomenę, kad neformalusis švietimas gali būti praturtinamas įvairiomis veiklomis, kad Žemaitijos etnokultūrinis regionas pilnas prasmių, patirčių ir simbolių, kuriuos sieksime atrasti ir ateityje.
Edukacijos „Saulės žirgelio kūrimas“ akimirka. J. Sruogytės nuotr.
Etninės kultūros studijos „Saulės klėtis“ vadovė Jūratė Sruogytė